درباره آزمون تافل iBT

 

تافل به روش های مختلفی برگزار می شود که از میان آنها در حال حاضر تنها فرمت تافلiBT   در ایران برگزار می شود. اعتبار نمره تافل دو سال است و بعد از دو سال اگر قصد دارید مدرک تافل خودتان را به دانشگاهی ارائه کنید، باید دو باره در آزمون شرکت کنید و نمره جدیدی بگیرید.


هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل وجود ندارد و هر فرد می تواند هر چند بار که بخواهید هر ۱۲ روز یک بار در این آزمون شرکت کند. یعنی شما در هر ۱۲ روز فقط یک بار می توانید در آزمون TOEFL شرکت کنید، اما برای تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد. توصیه می کنیم برای گرفتن نتیجه بهتر و سنجش میزان اطلاعات خود از آزمونهای اصلی آزمایشی آموزشگاه زبان سیمرغ بعنوان نماینده رسمی در این زمینه استفاده کنید.


آزمون تافل بطور اینترنتی برگزار می شود و  در حدود سه و نیم ساعت طول می کشد. البته بعد از دو ساعت از شروع آزمون و بعد از اینکه بخش Listening را تمام کردید، یک استراحت ۱۰ دقیقه ای خواهید داشت. دقت کنید که همه مراحل آزمون بصورت کامپیوتری خواهد بود و حتی در بخش Speaking هم پاسخ شما ضبط شده و بعداً ارزیابی می شود. بر خلاف آزمون آیلتس که در آن بخش Speaking در روزی غیر از روز آزمون برگزار می شود، در آزمون تافل همه مهارت ها در یک روز ارزیابی می شوند.

 
ساختار آزمون TOEFL iBT
آزمون تافل از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که بعد از دو بخش اول، یک استراحت ۱۰ دقیقه ای وجود دارد. این چهار بخش به ترتیب عبارتند از:

بخش اول: TOEFL Reading
این بخش می تواند بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه طول بکشد و در آن سه یا چهار متن و ۳۶ تا ۵۴ سوال خواهید داشت. در بخش Reading ده نوع مختلف سوال وجود دارد و شما باید مطمئن شوید قبل از شرکت در آزمون با این ۱۰ نوع و تکنیک های پاسخگویی آنها آشنایی کامل دارید.


بخش دوم: TOEFl Listening
این بخش بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد و در آن ۶ یا ۹ Listening به همراه ۳۴ تا ۵۱ سوال خواهید داشت. هر چند لهجه غالب در بخش Listening آزمون TOEFL لهجه آمریکایی است، اما شما باید حتما خودتان را برای شنیدن کمی از لهجه های دیگر هم آماده کنید. 


بخش سوم: TOEFL Speaking
در این بخش که فقط ۲۰ دقیقه طول می کشد، شما باید به شش سوال پاسخ بدهید. دو سوال اول Speaking فقط مهارت حرف زدن شما را می سنجند، اما چهار سوال بعدی مهارت Speaking شما را در قالب سوال های ترکیبی با Reading و Listening ارزیابی می کنند. به همین خاطر به دو سوال  اول سوال های Independent  (مستقل) و به چهار سوال بعدی سوال های Integrated  (تلفیقی) گفته می شود.


بخش چهارم: TOEFL Writing
بخش Writing تافل هم ۵۰ دقیقه طول می کشد و شما باید به دو سوال مختلف پاسخ بدهید. در این جا اولین سوال، ترکیبی از Reading و Listening و Writing است و به آن سوال Integrated  (تلفیقی) گفته می شود. برای سوال Integrated شما ابتدا ۳ دقیقه فرصت دارید متنی چهار پاراگرافی را بخوانید و سپس باید به سخنرانی یک استاد در مورد همان متن گوش کنید. سوال از شما می خواهد علاوه بر اشاره به نکات اصلی متن خوانده شده، در ۲۰ دقیقه در Writing خودتان توضیح بدهید نظر استاد در مورد متن چه بوده و استاد چطور ادعا و دلایل متن را تحلیل کرده است.


سوال دوم این بخش سوالی است که به آن Independent  (مستقل) گفته می شود. در این سوال به شما موضوعی داده می شود و شما باید در مورد آن یک essay  (انشاء) بنویسید. برای پاسخ به این سوال ۲۰ دقیقه فرصت دارید و یک پاسخ خوب معمولاً بیشتر از ۳۰۰ کلمه است. یکی از اختلاف های بزرگ Writing تافل با آیلتس این است که در تافل، شما مطالب را تایپ می کنید، پس، اگر می خواهید در Writing آزمون تافل نمره ای عالی بگیرید، حتما روی مهارت تایپ خودتان کار کنید.

  • سیرجان
    بلوار قاآنی، روبروی شیرینی پاک (جنب اتاق اصناف)

 

  • نماینده رسمی تیسول کانادا در ایران (سیرجان - کرمان)
  • مرکز تخصصی آزمون های بین المللی تافل کودک و نوجوان در استان کرمان

 

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟
  • عالی
  • خوب
  • متوسط
  • ضعیف