درباره آزمون SAT

 

هدف از برگزاری آزمون SAT که مخفف Scholastic Aptitude Test است درواقع مدرک تعیین و تشخیص استعداد تحصیلی است؛ یعنی با این مدرک، می‌توان به سطح اطلاعات آکادمیک عمومی داوطلب شرکت در مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به‌عنوان یک داوطلب بین‌المللی پی برد. اگرچه شاید ازنظر بعضی‌ها، معیار خوبی نباشد.

آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و توسط ایالات‌متحده آمریکا همچون آزمون TOELF IBT پایه‌ریزی و هدایت می‌شود. همان‌طور که گفتیم، بیشتر پیش‌نیازی هست برای داوطلبانی که قصد ورود به مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه‌های دنیا رادارند. این فقط به دانشگاه‌های ایالات‌متحده آمریکا ارتباط ندارد. بلکه دانشگاه‌های اسکاندیناوی، ترکیه، استرالیا و کشورهای اروپایی نیز بعضاً از متقاضیان ورود به رشته‌های کارشناسی انگلیسی‌زبان، این مدرک را درخواست می‌کنند.


این آزمون درواقع شبیه آزمون GRE است؛ یعنی هم به‌صورت GENERAL و هم به‌صورت SUBJECT برگزار می‌شود. افرادی که قصد ورود به مقطع کارشناسی در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا (بر اساس فهرست شانگهای) دارند، توصیه می‌شود که SAT تخصصی یا همان سابجکت را بگیرند. ساختار برگزاری آزمون SAT همان‌طور که گفتیم شبیه جی آر ایی است؛ یعنی هم باید ریاضیات دوره دبیرستان را جواب بدهید و هم مهارت مقاله‌نویسی بر اساس موضوعی که به شما ارائه می‌شود را در مدت‌زمان مقرر داشته باشید. البته بخشی از آزمون SAT ، شبیه آزمون آیلتس است؛ یعنی READING هم به آن اضافه می‌شود. البته به‌اندازه آزمون جی آر ایی تخصصی و حرفه‌ای نیست و نیاز به مهارت ریشه‌شناسی واژگان نیست.

 

ساختار آزمون SAT

آزمون SAT  در ۳ قسمت مجزا برگزار می‌شود و نیاز است که داوطلبان، آمادگی علمی و مهارت مربوط به پاسخ به سؤالات هر ۳ بخش آزمون SAT  را کسب کنند:
 

بخش ریاضی:
همچون آزمون GRE، سؤالات ریاضی در آزمون سات طرح می‌شود. توانایی داوطلب در حل مسائل ساده در حوزه جبر، تجزیه‌وتحلیل اطلاعات، موضوعات آمار و احتمال، هندسه و امثالهم، در این قسمت ارائه می‌شود۲۰ سؤال ۴ گزینه‌ای در این بخش مطرح‌شده و از داوطلب خواسته می‌شود که ظرف ۲۵ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهد. سؤالات به‌گونه‌ای معمولاً طرح می‌شود که نیاز به محاسبات پیشرفته نیست و بعضاً ماشین‌حساب نیز برای کسانی که قدرت محاسباتی ذهنی و کاغذی سریع دارند، موردنیاز نخواهد بود.
در بخش بعدی، ۳۸ سؤال ۴ گزینه‌ای که برای حل آن ماشین‌حساب موردنیاز است مطرح می‌شود.

 

بخش خواندن و نوشتن: 

در این بخش، سؤالاتی مطرح می‌شود که توانمندی داوطلبان را در تحلیل متون انگلیسی تشخیص داده شود و مهارت‌های خواندن و نوشتن و درک مطلب بررسی شود. مدت‌زمان حل سؤالات این بخش که ۵۲ سؤال در آن مطرح می‌شود، ۶۵ دقیقه است؛ یعنی برای پاسخ به هر سؤال بیش از ۶۰ ثانیه وقت دارید. البته ۴۴ سؤال دیگر هم در این بخش وجود دارد که مربوط به دستور زبان و مهارت‌های نوشتاری فرد است که باید ظرف ۲۵ دقیقه به آن پاسخ دهد.
در بخش اول و دوم به‌طورکلی شما ۱۸۰ دقیقه وقت دارید. باید زمان‌بندی به‌گونه‌ای باشد که بتوانید به سؤالات در وقت مقرر پاسخ دهید؛ بنابراین هم توانایی انگلیسی خوب نیاز دارید برای فهم سؤال و بررسی گزینه‌ها و هم مهارت تست‌زنی بالا برای حل مسئله که بامطالعه و تلاش و صبوری حاصل می‌شود.


بخش مقاله‌نویسی: 
در بخش مقاله‌نویسی، همچون بخش اول در آزمون GRE و IELTS، از شرکت‌کننده تقاضا می‌شود که یک مطلب راجع به موضوعاتی مانند علوم، تاریخ، جامعه‌شناسی، سبک زندگی و امثالهم بنویسد. در این بخش ۵۰ دقیقه وقت دارید. مطالعه زیاد موضوعات متنوع و افزایش توانایی در نوشتن و استفاده از کلمات و ساختارهای جمله‌ای پیچیده و حرفه‌ای گرامری، سبب افزایش نمره‌این بخش می‌شود.
مدت اعتبار مدرک سات همچون تافل و جی آر ایی ۵ سال است و پس‌ازآن دوباره باید در آزمون شرکت کنید.

 

سیستم نمره دهی در آزمون SAT

آزمون SAT فعلاً سیستم نمره دهی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ برای بخش اول و دوم دارد. بخش مقاله‌نویسی نیز نمره‌ای بین ۱ تا ۶ همچون بخش نوشتاری آزمون جی آر ایی دارد. کسانی که آیلتس در سطح ۶ تا ۶.۵ دارند، نمره‌ای ۳ تا ۴ می‌توانند کسب کنند که برای بسیاری از دانشگاه‌ها، حداقل نمره موردنیاز در بخش نوشتاری سات است.

  • سیرجان
    بلوار قاآنی، روبروی شیرینی پاک (جنب اتاق اصناف)

 

  • نماینده رسمی تیسول کانادا در ایران (سیرجان - کرمان)
  • مرکز تخصصی آزمون های بین المللی تافل کودک و نوجوان در استان کرمان

 

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟
  • عالی
  • خوب
  • متوسط
  • ضعیف